Cseppkönyv

Most leginkább Sara Lindqvist akarok lenni

1. Mert Sara Lindqvist bátor.

2. Mert Sara Lindqvist minden nap könyvek között lehet. 
3. Mert Sara Lindqvist megvalósította az álmát, amit talán még meg sem álmodott addig.
4. Mert Sara Lindqvist a puszta létével megmozgatott egy egész közösséget.

A regény elején a lányban látszólag nincs semmi különös. Vézna, unalmas, és jelentéktelen ruhákban jár. Svédországban egy kicsi könyvesboltban dolgozik, és közben leveleket vált az iowai Amyvel. A két nő közös tulajdonsága, hogy mindketten élnek halnak a könyvekért. (Csak zárójelben jegyzem meg, hogy nincsenek ezzel egyedül. )

Sara egy nap meghívást kap Amytől, hogy töltsenek együtt néhány hónapot. Nem dönt könnyen, ugyanis eddig nem fordult elő, hogy elhagyta volna szülővárosát, de végül útnak ered, és meg sem áll a meghívás helyéig. Ahol azonban hatalmas meglepetés éri, mert a pályaudvaron nem várja senki. Amikor Amyt hívja telefonon, nem kap választ, ugyanis nem sokkal az érkezése előtt az idős nő meghalt. Sara ezután majdnem hazaindul, azonban a Broken Wheel-iek ott tartóztatják. Számukra természetes, hogy az érdekes átutazó ezután Amy házában lakjon, és részévé váljon a közösségnek. Törődnek vele, mindenhová fuvarozzák, ellátják étellel itallal, és nem hagyják, hogy fizessen a boltban. A nehezen barátkozó Sara számára furcsa ez a fogadtatás, de szépen lassan feltalálja magát. Bemerészkedik Amy szobájába, és a könyveiből egy poros üzlethelyiségben könyvesboltot nyit. Merész vállalkozás mindez, hiszen az alig néhány száz lelket számláló kisvárosban a helyieknek nem erősségük az olvasás. Sara azonban lenyűgözi őket, és a néha faragatlannak tűnő emberek nem csak hogy elkezdenek szállingózni a boltba, hanem segítik az üzlet megalapítását bútorokkal, összefogással, és népszerűsítik a helyi újságban is. 
Így képzelem el Sara helyét a boltban. forrás:pinterest.com
Érdemes megfigyelni a regényben a nőalakok sokszínűségét. Saráról néhány szót már írtam, nézzük most a többieket. Amy ugyan közvetlenül már nincs jelen a történetben (hacsak a leveleit nem tekintjük közvetlen jelenlétnek), de közvetetten ő mozgatja a szálakat. Ő hívta a városba Sarat, ő ajánlott neki könyveket, és a városlakók véleménye szerint korábban ő hozta össze a város közösségét is, és mindig segítette a támogatásra szorulókat. 
Grace, a helyi bisztró tulajdonosa különös jelenség. Olyan, akit leginkább westernfilmekben képzelhetünk el a kocsmapult mögött. Szókimondó természete és korántsem makulátlan előélete a legkevésbé sem vetíti elő, hogy könyveket vesz majd a kezébe, de Sara kedvéért, no meg kíváncsisága miatt ez is megtörténik. Hasonlóan van ezzel a város két öreg pletykafészke is, akik először gyanúsan méregetik a boltot, azonban később ők is betérnek, és visszatérő könyvcserélővé avanzsálnak. 
Sara mellett a legnagyobb figyelmet Caroline kapja a történetben. Egyedülálló negyvenes nő, aki vallásos, feddhetetlen, és minden nemes ügy érdekében gyűjtést szervez. Életét mások megsegítése tölti ki, még akkor is szervezkedésbe kezd, ha azt senki sem kéri tőle. Egy napon azonban találkozik a feleannyi idős Josh-sal, aki teljesen összezavarja életét. A Garantált hepiend az ő kapcsolatukat is megjeleníti, illetve megannyi a társadalomban kényes kérdést tesz témájául, elég megemlítenünk például a homoszexuálisok kapcsolatát, és a melegpornót. 
Persze a történetben szerepelnek férfiak is, hiszen nélkülük nem lenne teljes a beígért boldog végzet a regény végén. 
forrás:pinterest.com
A Garantált hepiend könnyed olvasmány, tökéletes téli estékre forró csoki mellé. Nekem leginkább a semmiből teremtett könyvesbolt miatt tetszett. Remélem, hogy egyszer nekem is lesz egy ilyenem. 
(Katarina Bivald, Garantált hepiend, Erawan, 2015, 547 oldal)

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!