Cseppkönyv

Önfeláldozás vagy önfeladás?

A Könyvfesztiválról szóló bejegyzésemben már írtam a BOOKR könyvesbolt Ne a borító alapján ítélj! kampányáról, melynek keretében könyveket csomagolnak egyszerű barna papírba, és egy rövid összefoglalót írva a csomagra értékesítik azt. Standjuknál végül azt a könyvet választottam, aminek ajánlója így szólt: „Díjnyertes francia regény a múlt titkairól, pszichothrillerbe oltott családregény. Önfeláldozás vagy önfeladás?”

Az összefoglaló alapján ideálisnak tűnt; szeretem, ha valami francia, egyszerűen nem lehet rossz, biztos vagyok benne, hogy igényes és finom munka, legyen szó ruháról, filmről vagy akár könyvről. A pszichothrillerekkel a Könyvjelzős munkám óta barátkozom, és egyre jobban tetszenek, képesek igazán kikapcsolni – ezt a hatást nálam nagyon kevés történet idézi elő. A legerősebb érv azonban a fent idézett ismertetőből az volt, hogy családregényt ígért. Menthetetlenül vonzódom ehhez a műfajhoz, csodálatosan lehet benne csavarni a szálakat – remélem, hogy egyszer majd én is megírom a saját verziómat. Szóval kivettem a kupacból az általam választott barna csomagot, és amikor kibontottam, ott volt a kezemben Héléne Grémilton A bizalmas című regénye.

A szövegben két szál fut egymás mellett. Az édesanyját gyászoló Camille, aki könyvkiadással foglalkozik, egy nap váratlanul vaskos borítékot talál a postaládájában. Amikor kinyitja, látja, hogy várakozásaival ellentétben nem egy újabb részvétnyilvánító levél van benne. Az ismeretlen író egy Loius nevű kisfiú és egy Annie nevű lány történetének első fejezetét küldte el neki. Camille először azt gondolja, valami tévedésről van szó, aztán szépen lassan minden kedden folytatásokban érkezik a következő rész, és a lány rájön, hogy ennek a második világháború idején kezdődő elbeszélésnek köze van az ő születéséhez.
Nyomozásba kezd, mindenáron tudni akarja az igazságot, hogy kicsoda az ő életében Louis, Annie, Paul és a titokzatos Madame M. Camille reménykedik abban, hogy idővel a levelek küldője felfedi kilétét, és az aláírás mellé egy telefonszámot is csatol, amit felhívva felteheti neki a mindent tudó ismeretlennek rengeteg kérdést, amik a történet olvasása során megfogalmazódtak benne. Azonban az idő telik, a telefonszám nem érkezik meg, így a lány a szövegekben megjelenő helyszínekbe kapaszkodik, és azok segítségével próbálja felgöngyölíteni élete legnagyobb rejtélyének fonalát.
A bizalmas nagyon súlyos történet, melynek szinte minden fejezetében újabb tragédia bekövetkezéséről olvashatunk. A társadalomban létező összes problémát felvonultatja kezdve a megromlott házasságtól a meddőségen át egészen a boldogtalan és örömtelen életet befejező öngyilkosságig. Mindezek helyszíne a sivár második világháború, illetve a hetvenes évek Franciaországa. A regény minden mondata csontig hatolóan éles, és az elbeszélés az utolsó soráig tartogat meglepetéseket. A sok szomorúság ellenére mégis megéri elolvasni a szöveget, ugyanis a végére érve rádöbbenhetünk: a valóság talán nem is olyan szörnyű, mint amilyennek először látjuk. 
Héléne Grémillon, A bizalmas, Geopen Könyvkiadó, 2014, 293 oldal.
(Javasolt lelőhely: Libri könyvesboltok akciós könyvei-1.395 Ft)

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!