Napjainkban a házasságok nagy százaléka válással végződik, ez azt bizonyítja, hogy a párok inkább szakítanak ahelyett, hogy közösen megoldanák a problémáikat, ezzel nagyobb károkat okozva önmaguknak és a másik félnek is. Az emberek gyakran nincsenek tisztában azzal, hogy milyen mélyen gyökereznek a gondjaik, ezért legtöbbször nem is tudják, hogyan kezdjenek hozzá az öngyógyításhoz. Ebben nyújt segítséget a Weinhold házaspár Törj ki a társfüggőségből című könyve, amely kulcs a szabad és szeretetteljes emberi kapcsolatok kialakításához.
A társfüggőség a társadalom 98%-át érinti, jóval túlmutat a párkapcsolati kérdéskörön, mert megakadályozza, hogy tartós lelki egyensúlyt alakítsunk ki, és kiteljesedjünk az életben. Sőt, még ennél is több dologra van hatással, ugyanis a hibás minták meghatározzák az általánosan elfogadott viselkedési normákat és társadalmunk egész működését, a probléma tehát ördögi körforgásban termeli újra önmagát. A társfüggőség egészen a könyv megjelenéséig gyógyíthatatlan betegségként volt jelen a köztudatban, azonban a Weinhold házaspár kutatásai új alapokra helyzeték az ezzel foglalkozó terápiát, mert a társfüggőség okát egészen a gyermekkori kötödésig vezették vissza, probléma gyökerét az első 6 hónap traumáiban látják.
A könyv rendkívül jól van felépítve, ami nem csak a szerzőpárosnak köszönhető. Fontos kiemelni a rendkívül részletes és hasznos magyar előszót, amely útmutatót nyújt a szöveg használatához. A kiadó bevezetőjében felhívja a figyelmet arra, hogy a belső béke eléréséhez először önmagunkat kell megismernünk, minden más csak utána következhet. Kiemelik a megbocsátás fontosságát, definiálják a társfüggőség fogalmát, és szólnak a nyelvezetről is. Már az előszó olvasásakor biztosak lehetünk abban, hogy egy nagyon profi, kiválóan szerkesztett, hasznos könyvet tartunk a kezünkben, ami egyszerre áll helyt tankönyvként, referenciakönyvként, önismereti feladatgyűjteményként, és nem utolsósorban lelki támaszként is funkcionál.
A szöveg két fő egységből áll: az első és egyben rövidebb egység egy tömör, szakmai összefoglalás. Ismerteti a társfüggőség kutatásának történetét, számot ad a különböző elméletekről, és bemutatja a probléma kialakulásának okait. Azonban ez az elméleti bevezető sem száraz és unalmas, mert tesztekkel bevon a munkába, ezáltal képet kaphatunk arról, mi személyesen mennyire vagyunk érintve ebben a globális kórban. A könyv második része pedig az egyes területek kifejtése, gyakorlatok, javaslatok leírása. Már a bevezető részben képet kapunk a később kifejtetésre kerülő gyakorlatról, hiszen a szerzőpáros 12 pontban ismerteti a lépéseket, amelyek megszabadítanak a társfüggőség jelenségétől. Ezek közé tartozik többek között a társfüggő minták felismerése, a problémák okának megértése, az önutálat megszüntetése és az, hogy ki tudjuk fejezni saját igényeinket. Az önsegítő program része még a bennünk élő belső gyermek meggyógyítása, ami szorosan kapcsolja a könyvet az eredeti előszót író, John Bradshaw (a New York Times nagy sikerű szerzője, egyike a legbefolyásosabbnak választott lélektani szerzőknek) egy közismert és méltán népszerű korábbi könyvéhez, melynek címe Vissza önmagunkhoz (A bennünk élő gyermek felfedezése).
Napjaink önsegítő könyveinek tucatja esik abba a hibába, hogy ahelyett, hogy leírná az általa bemutatni kívánt módszer lényegét, annak fontosságát és egyediségét hangsúlyozza. Látszólag a Törj ki a társfüggőségből is efelé hajlik; miközben vezeti az olvasót a gyógyulás útján, nem mulasztja el úton-útfélen emlegetni azt, hogy mennyire egyedülálló a szerzőpár felfedezése, és hogy a probléma gyökerét nézve mennyire új szemléletről van szó. Azonban ez szerencsére nem vonja el a figyelmet a könyv valódi céljától: Weinholdék könyve először megismertet a társfüggőséggel, megoldást is kínál annak felszámolására, majd a saját történetükkel igazolja azt, hogy módszerük működik.
A könyv mellékleteként Váradi Tibor Függőség és önállóság emberi kapcsolatainkban című előadásának DVD-jét találjuk, ami kiváló kiegészítője a szövegnek. Más szempontból világítja meg a társfüggőség kérdését, újabb segítséget adva a gyógyuláshoz.
A Törj ki a társfüggőségből egy olyan mű, amelyet nem elég egyszer elolvasni, majd visszatenni a polcra porosodni a már elolvasott könyvek közé. Semmiképp nem válassza az, aki csettintésre vár eredményt. Ez a könyv megoldási lehetőségeket kínál – komoly munkát és ráfordított időt igényel. Hasznos tanácsai irányítják az olvasót, akár egyedül, akár terapeuta segítségével, akár a párjával szeretne dolgozni. Az egyetlen kérdés, amit fel kell tennünk magunknak: elég nyitottak vagyunk-e a változáshoz?
(Dr. Barry K. Weinhold – Dr. Janae B. Weinhold, Törj ki a társfüggőségből, Casparus, Budapest, 2012.)
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: